سالن زیبایی ملودی

MELODY

خدمات ناخن

پایان هفته سخت ، آماده شدن برای عروسی یا آماده شدن برای تعطیلات وقتی در یک سالن مانیکور و پدیکور هستید می تواند آرامش بخش باشد. تکنسین های سالن ابزار مناسبی دارند و روش های صحیح را برای صاف و زیبا بودن دست و پاهای شما می دانند. آنها این تکنیک ها را از کجا یاد گرفته اند؟تاریخچه ی هر کدام از اقدامات مربوط به خدمات ناخن از کجا نشات میگیرد ؟

Nail-Salons-in-Sarasota-Florida

خدمات ناخن

پایان هفته سخت ، آماده شدن برای عروسی یا آماده شدن برای تعطیلات وقتی در یک سالن مانیکور و پدیکور هستید می تواند آرامش بخش باشد. تکنسین های سالن ابزار مناسبی دارند و روش های صحیح را برای صاف و زیبا بودن دست و پاهای شما می دانند. آنها این تکنیک ها را از کجا یاد گرفته اند؟تاریخچه ی هر کدام از اقدامات مربوط به خدمات ناخن از کجا نشات میگیرد ؟ امروزه یکی از اقداماتی که بانوان برای زیبایی و آرایش و مرتب سازی ظاهر خود انجام میدهند خدمات ناخن می باشد . منظور از خدمات ناخن لزوما کاشت ناخن نیست و این اقدامات می تواند شامل مانیکور ، پدیکور وماساژ دست و پا شود . همچنین کاشت ناخن و رنگ آمیزی ناخن به سبک های مختلف نیز از جمله سایر اقداماتیست که تحت عنوان خدمات ناخن درسالن های زیبایی انجام میشود . در ادامه به بررسی هر یک از اصطلاحاتی که در بالا ذکر شد می پردازیم و سپس به بیان تاریخچه ای پیرامون خدمات ناخن و لاک ناخن می پردازیم . البته باید به آن ها حق داد . شب عروسی فقط یک بار در زندگی هر انسانی رخ می دهد و عروس و داماد هر دو دوست دارند این شب را به بهترین شکل ممکن بگزار کنند و عروس نیز دوست دارد در ویژه ترین شب زندگی اش بهترین ورژین خودش باشد .

مانیکور چیست ؟

کلمه ی  مانیکور یک کلمه ی انگلیسی است که ریشه و اصل آن به کشور فرانسه بر میگردد.در دربار ورسای و در فانسه ملکه و شاهزدگان با سوهان کشیدن به ناخن ها و مرتب کردن و روغن زدن به ناخن یکی از فرایندهای زیباسازی و ارایشی مربوط به طبقه ی شاهان را انجام میدادند . امروزه درسالن های آرایشی از طریق موچین و ژل محافظ و قیچی ناخن ابتدا  دور و اطراف ناخن مرتب میشود و شکل و ظاهر ناخن آراسته می گردد ، گوشت وناخن اضافی از اطراف انگشت برداشته میشود و به اصطلاح لایه برداری ناخن انجام میپذیرد و سپس با سوهان سر ناخن به اندازه ای که مشتری بخواهد کوتاه میشود و صیغل داده میشود . بعد از یک شکل شدن ناخن ها سپس از یک ژل محافظ روی ناخن ها برای حفظ بهداشت و سلامتی ناخن و همچنین برق انداختن ناخن و زیبا تر جلوه کردن آن ، انجام  میشود .

پدیکور چیست ؟

در فرآیند پدیکور اتفاقات مشابه با فرایند مانیکور می افتد با این فرق که مانیکور را برای انگشت های دست انجام می دهند و پدیکور به منظور مرتب سازی و حفظ براقی و سلامتی و بهداشت ناخن های پا انجام میشود . این کلمه نیز از فرهنگ و زبان فرانسوی به جهان ارائه شده است و ریشه اش را از دربار شاهان فراسنه میگیرد .

ماساژ دست و پا

در هنگام انجام مانیکور و پدیکور بر روی دست و پا ، هم زمان روغن هایی روی دست و پا ریخته شده و دست پا با آن ها ماساژ داده میشود .همچنین در بعضی مواقع به خواست مشتری ، عملیات کف سابی پا نیز صورت میگیرد به این ترتیب که با قرار دادن پاهایش در سینک آغشته با آبی مخلوط شده با نمک دریا و کوکتل های مخصوص و معطر و از طریق یک سوهان مخصوص کف پای فرد سوهان کاری میشود تا پوسته های اضافی انتهای پا لایه برداری شوند و سپس با استفاده از یک نرم کننده و روغن مخصوص پای فرد ماساژ داده میشود .

1586165766806-sofab-beauty-lounge-beauty-salon-dubai-(2)

کاشت ناخن

شاید از خودتان بپرسید که درپروسه ی کاشت ناخن دقیقا چه اتفاقی می افتد و چرا این وزها بانوان جوانان و مسن و سالمند به این مورد از خدمات زبایی علاقه ی وافری نشان داده اند .

 درابتدا باید بگوییم کاشت ناخن بیشتر مناسب آن دسته از افرادی می باشد که به دلیل کمبود املاح مورد نیاز در بدنشان ناخن های کوتاه و ضعیفی دارند و این ناخن ها دائما ریش ریش شده یا سریع میشکنند و دارای تصویر یک شلی نیستند  و ظاهر نازیبایی را به انگشت های فرد می دهند . با این حساب خدمات کاشت ناخن می تواند راهکار جذابی برای زیباسازی و از بین بردن این مشکل باشد. به دلخواه مشتری انواع و اقسام گوناگونی از طرح های مختلف بر روی دست او پیاده میشود و نوع کاشت مورد نظر و اندازه ی ناخن نیز بر حسب سلقه ی او انجام میشود .

در پروسه ی کاشت ناخن چندین نوع مختلف وجود دارد : کاشت پودری ، کاشت میکس ، کاشت قالبی ، کاشت ژله ای ، کاشت فیبر ، کاشت سیلک ، کاشت دیپینگ از انواع کاشت می  باشند اما کاشت پودری و کاشت ژله ای  و نیز کاشت میکس از محبوب ترین انواع کاشت ناخن می باشند .

در ذیل به توضیح مختصری از انواع هر کدام از این کاشت ها می پردازیم .

 

کاشت پودری

اگر به دنبال پیدا کردن مقاوم ترین  نوع کاشت ناخن هستید ، کاشت پودری گزینه ی مورد نظر شماست . در این سبک از کاشت ناخن ، بعد از اینکه بر روی ناخن های فرد و بر حسب اندازه و فرمی که ودش سفارش داده است ، قالب گیری ناخن انجام شد ، با استفاده از مواد آنتی باکتریال ، مواد کاشت روی ناخن ریخته میشود و سپس ناخن کاشته شده و سوهان کشی انجام میشود . این نوع کاشت نیاز به سوهان کشی زیادی دارد و جدا از مقاومت بالا و ظاهذی ماندگار و زیبایی که به ناخن  میدهد ، سوهان کشی ناخن از فرایندهای زمان بر بعد از کاشت خواهد بود .

 

کاشت ژله ای

همچون کاشت پودری این نوع کاشت هم طرفداران بسیاری دارد و تفاوتی که بن این نوع کاشت و کاشت پودری دیده میشود در سوهان کشیدن به ناخن است . در این نوع کاشت هیچ نیازی به سوهان کشیدن وجود ندارد و به همین خاطر افراد این نوع کاشت را به کاشت پودری ترجیح می دهند . مواد آنتی باکتریالی که برای شروع کاشت در این نوع کاشت استفاده میشود از نوع ژله ای می باشد پس به این خاطر این نوع کاشت ژله ای نام گرفته است .

 

کاشت میکس

میتوان کاشت میکس را بهترین و کامل ترین نوع کاشتی دانست که در این سال ها به وجود آمده است . این کاشت ترکیبی از کاشت پودری و کاشت ژله ای بوده و  دوام بسیار بالایی را به سازه ی کاشت ناخن می بخشد. پس از کاشت نیاز به سوهان کشی وجود دارد .

 

طراحی و دیزاین

پس از کاشت ناخن ، ناخن کاراقدام به استفاده از لاک ها و برچسب ها و طرح های مختلفی که برای دیزاین روی ناخن وجود دارد می کند . بدون شک زیبایی کاشت با استفاده از یک طرح ب روی ناخن ها بیشتر به چشم می آید و کاشت ناخن بدون دیزاین خالی از لطف خواهد بود .

با این تفاسیر می توان گفت یکی از پرطرفدار ترین کارهای آرایشی کاشت ناخن است که این روزها توسط ناخن کارهای زیادی انجام میشود چرا که بازار کار فق العاده ای دارد . اما بیایید نگاهی به تاریخچه ی لاک ناخن و درواقع ناخن آرایی بیاندازیم تا ببینیم چیزی که امروزه تحت عنوان لاک و یا کاشت ناخن شهرت یافته از چه منبعی شروع به پیشرفت کرده است .

تاریخچه ی خدمات رسیدگی به ناخن

همانطور که می دانیم  کلئوپاترا ملکه ی مصر باستان سرچشمه ی شروع بسیاری از اقدامات آرایشی برای زنان جهان محسوب میشود . لاک ناخن و رسیدگی به ناخن نیز از مان کلوپاترا مسیر مشخص خودش را شروع کرده است . خدمات رسیدگی به ناخن در اصل با سابقه ای غنی از چین باستان شروع شده است   وقتی به این شیشه های کوچک رنگی که امروز در اتاق هر دختر و زنی پیدا میشود نگاه میکنیم شاید نتوانیم باور کنیم که این شیشه های رنگ عمری بیش از ۵۰۰۰ سال دارند .

تاریخ لاک ناخن در چین باستان آغاز شد ، در اولین شکل آن توسط حاکمان و افراد جامعه بالا به عنوان نمادی از ثروت و قدرت خود از اک ناخن و رنگ کردن انگشتانشان استفاده می کردند . لاک ناخن اولیه مخلوطی از موم (قطعاً وگان) زنبور عسل ، ژلاتین و سفید تخم مرغ بود که با گل ارکیده یا گل رز رنگ آمیزی شده بود و برای چند ساعت روی ناخن ها باقی ماند و باعث ایجاد لکه هایی رنگی و زیبا بر روی ناخن می شد. سرخ پوستان و سیاه پوستان با توجه به نسخه های خطی باستان و همچنین افزودن گرد و غبار فلزی از نقره و طلا ، که از رنگ های بسیار محبوب بودند برای رنگ آمیزی ناخن هایشان استفاده می کردند . ناخن های رنگی نمادی از افراد ثروتمند و قدرتمند بودند ، شاید باورتان نشود که رنگ کردن ناخن ها برای افرادی جز شاهان و ثروتمندان جرم محسوب میشد .

سپس تکنیک های چینی های باستان به سراسر هند ، آفریقا و خاورمیانه سفر کردند. مصریان شروع به رنگ آمیزی ناخن های خود با حنا کردند. کلئوپاترا از عصاره های گیاهی برای تبدیل ناخن هایش به رنگ قرمز جیغ استفاده کرد و دیگر فراعنه مومیایی شده با ناخن های رنگ شده حنایی رنگ پیدا شدند . برای زنان در سراسر هند و آفریقا کاری بسیار محبوب به حساب می آمد  که نوک انگشتان خود را با حنا به عنوان یک فعل زینب بخش و آرایشی  رنگ کنند.

لاک ناخن کمی دیر تر از سایر ملل به اروپا رسید و در حین تجارتها از چین و هند و آفریقا این فرایند نیز به اروپا رسید و کم کم زنان اروپایی نیز جذب این فعل آرایشی شدند. در این زمان این کار همچنان توسط ثروتمندان انجام میشد اما در اواخر قرن نوزدهم بود که اولین آرایشگاه مخصوص آراستگی ناخن در پاریش باز شد .

لاک ناخن هنوز به شکل مایع تبدیل نشده است. پودرها و روغن ها را به ناخن می مالیدند و از بین می بردند و یک رنگ صورتی ملایم یا قرمز بر روی ناخن به جا می گذاشتند ! پرنسس دو فاسیگنی-لوسینژ با ناخن های سرمه ای خود همیشه نمادی از فشن و مد در آن زمان بود .

در همین زمان ها بود که فرآیند لاک ناخن به آمریکا رسید و  اولین آرایشگاه ناخن آمریکا در سال ۱۸۷۸ توسط خانمی به نام ماری کاب در منهتن افتتاح شد. مانیکورهای ۱،۲۵ دلاری او باعث شد او به عنوان یک زن کارآفرین موفق – حتی یک خانم رئیس به حساب بیاید !

 

اختراع لاک ناخن مدرن در این مرحله از تاریخ گسترده لاک ناخن دور از دسترس نبود. در طول جنگ جهانی اول ، ایالات متحده حق ثبت اختراعات شیمیایی آلمان را به دست آورد که منجر به انتشار نیتروسلولز به بازار آمریکا شد. سپس این ماده در دهه ۱۹۲۰ در رنگ اتومبیل گنجانده شد ، و این باعث الهام بخشیدن به یک آرایشگر فرانسوی به نام میشل منارد ، شد  که در آن زمان برای شرکت چارلز Revson کار می کرد ، او اولین لاک ناخن مایع را که اساساً از رنگ اتومبیل خارج می شود ، استخراج کرد. شرکت چارلز Revson به Revlon تغییر نام یافت ، و در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی پیشرو شد ، اما از آنجایی که مواد شیمیایی به کار رفته روی ناخن ها بسیار با استقامت بودند و سخت پاک میشدند تعداد مشتری هایی که با قاطعیت به سمت این فرایند بیایند ضد و نقیض بود .

فرایند ناخن در دهه ۱۹۵۰ با ورود ناخن های بسته بندی و ناخن های اکریلیک به پیشرفت خود ادامه دادند. ناخن های اکریلیک به طور اتفاقی توسط یک دندانپزشک ساخته شد. موادی که برای پر کردن حفره های دندان استفاده می شود حالا می توانست به ناخن مصنوعی تبدیل شود .

 

با سفری کوتاه از مصر باستان به جهان امروز آمدیم تا بگوییم این طیف وسیعی از ناخن ها و خدمات گوناگونی که امروزه در سالن های آرایشی سراسر جهان انجام میپذیرند از چه مرز و بوم هایی رد شده اند تا امروزه به چیزی که از ان ها میبینیم تبدیل شوند . طیف وسیعی از محصولات متناسب با خواسته ها و سلیقه ها و طبع های مختلف زیبایی شناسی برای زیباتر به نظر رسیدن هرفرد وجود دارد . از    یک طرف ناخن های مصنوعی را میبینیم که چند ساعت بیشتر دوام نمی آورند و از سوی دیگر خدمات کاشت ناخن را میبینیم که تا ماه ها و بدون اینکه نیاز به حتی سوهان کشی و کوتاه و بلند کردن ناخن باشد ،  روی دست فرد باقی می ماند . به راستی این فرآیند زیباسیازی که از رنگ گیاهان شروع شده و امروزه به چسب و رنگ و مواد شیمیایی تبدیل شده است تا کجا پیش خواهد رفت ؟