سالن زیبایی ملودی

MELODY

رنگ مو

اگر خوش شانس باشید ، از خطرات اوایل نوجوانی (و شاید قبل از آن ) - یعنی تغییر شدید و ناگزیر رنگ مو ، که اغلب به دست دوست صمیمی شما انجام می شود ، فرار کرده اید. اگر حتی خوش شانس ترید ، بدون نیاز به نشستن روی صندلی آرایشگاه و شنیدن کلمات "اصلاح رنگ" ، ا تا اینجا پیش رفته اید. و اگر واقعاً خوش شانس باشید ، به طور کلی از صندلی رنگ مو و وضعیت رنگ موی حمام اجتناب کرده اید. بقیه ما ، خوب یا بد ، آنقدر رنگ آمیزی ، برجسته سازی ، پر کردن مو ، تونینگ و براق سازی کرده ایم که باعث تعجب همه میشود .

service_bg

رنگ مو

اگر خوش شانس باشید ، از خطرات اوایل نوجوانی (و شاید قبل از آن ) - یعنی تغییر شدید و ناگزیر رنگ مو ، که اغلب به دست دوست صمیمی شما انجام می شود ، فرار کرده اید. اگر حتی خوش شانس ترید ، بدون نیاز به نشستن روی صندلی آرایشگاه و شنیدن کلمات "اصلاح رنگ" ، ا تا اینجا پیش رفته اید. و اگر واقعاً خوش شانس باشید ، به طور کلی از صندلی رنگ مو و وضعیت رنگ موی حمام اجتناب کرده اید. بقیه ما ، خوب یا بد ، آنقدر رنگ آمیزی ، برجسته سازی ، پر کردن مو ، تونینگ و براق سازی کرده ایم که باعث تعجب همه میشود . برای رنگ آمیزی مو از محصولات آرایشی رنگ مو استفاده می شود. این محصولات عمدتا با توجه به مدت زمانی که روی موها دوام می آورند ، به دو دسته موقت و دائمی طبقه بندی می شوند . این طبقه بندی متناسب با نوع مواد موثری است که در فرآیند رنگرزی نقش دارند و با خود فرآیند رنگرزی ، که معمولاً به عنوان محصولات رنگی غیر اکسیداتیو و اکسیداتیو مو شناخته می شوند ، مطابقت دارد. با توجه به عوارض جانبی مختلفی که برای این مواد آرایشی فعال توصیف شده است ، برخی از آنها در طول سالهای گذشته ممنوع شده اند ، در حالی که برخی دیگر در قوانین مختلف موجود محدود شده اند.

محصولات رنگ مو

مواد موجود در محصولات رنگ آمیزی مو یا رنگ مو از جمله واکنش پذیرترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی است. محصولات رنگ دهنده مو به رنگ های اکسیداتیو (دائمی) و رنگ های مستقیم (موقتی یا نیمه دائمی) تقسیم می شوند. رنگهای موی اکسیداتیو حاوی اکسید کننده هیدروژن پراکسید و ماده واسطه ای رنگی مانند پارافنیلن-دیامین (PPD) ، رزورسینول و آمینوفنول هستند. PPD یک ترکیب معطر است ، که تقریباً در همه فرمولاسیون های رنگ مو استفاده می شود ، زیرا اکسیداسیون این ماده با اتصال دهنده ها محصولات واکنش رنگی ایجاد می کند. رنگهای مستقیم شامل رنگهای نیمه دائمی و موقتی است. رنگ موهای موقت حاوی رنگهای آزو ، تری فنیل متان ، آنتراکینون یا ایندامین هستند در حالی که رنگهای مو نیمه تمام حاوی نیترو فنیلن دی آمین ها ، نیترو آمینوفنول ها و برخی از رنگ های آزو هستند. رنگ موهای دائمی با رنگ های نیمه دائمی یا موقت تفاوت دارند زیرا رنگ های موی دائمی از دو جز تشکیل شده اند که قبل از استفاده با هم مخلوط می شوند و با واکنش شیمیایی رنگ را روی مو ایجاد می کنند.

فرا تر از مسائل تخصصی پیرامون انواع رنگ موهایی که امروزه در دسترس هستند و اطلاعات مختلفی در مورد این طیف گسترده از ابزار آلات آرایشی  وجود دارد و از آنجا که برای اکثر زنان ، رنگ مو قسمت مهمی از زیبایی است ، تصمیم داریم در مطلب پیش رو به بیان تاریخچه ای شروع پیشدایش رنگ مو بپردازیم و ببینیم این محصول پر فروش این روزهای دنیای مد و فشن از کجا آمده و به کجا خواهد رفت .

در جهان باستان مردم چگونه موی خود را رنگ می کردند ؟

با توجه به اینکه همه ی ما میدانیم که مصریان به عنوان یک تمدن چقدر موفق بودند ، اما نباید این واقعیت ما را شگفت زده کند که آنها نیز موهای خود را آغشته به رنگ می کردند . آنها برای استتار موهای خاکستری خود از حنا استفاده می میکردند (بله ، علاقه به خاکستری ها به عقب برمی گردد). سالها بعد ، یونانی ها و رومی ها از عصاره های گیاهی برای رنگ آمیزی رشته های موی خود استفاده کردند. آنها همچنین یک رنگ موی سیاه و سفید دائمی ایجاد کردند. با این حال ، وقتی فهمیدند که استفاده از آن بسیار سمی است ، به فرمولی که با زالو تهیه شده بود و به مدت دو ماه در ظرف سرب تخمیر شده بود ، روی آوردند. چند صد سال طول کشید تا انتخاب رنگ فراتر از رنگ مشکی گسترش یابد. در زمان امپراتوری روم ، روسپی ها برای نشان دادن حرفه خود موهای زرد داشتند. بیشتر آنها کلاه گیس می پوشیدند ، اما برخی از آنها از مخلوطی که از خاکستر گیاهان یا آجیل های سوخته تهیه شده بود برای رسیدن به رنگ استفاده می کردند. در همین حال ، تمدن های باستانی دیگر مانند گال و ساکسون ها برای نشان دادن درجه خود و به عنوان وسیله ای برای ترساندن مخالفان در میدان جنگ ، از رنگهای متنوع و جیغ و بسیار آشکاراستفاده می کردند .

hair-dye

موهای قرمز برای اولین بار در نتیجه یک جهش ژنتیکی درعصر تاریکی ظاهر شد ، که با تولد  اولین موقرمزی جهان در اسکاتلند رخ داد . سال ها افرادی که موهای قرمز طبیعی داشتند مورد س ظن جادوگری قرار می گرفتند. تا وقتی که ملکه الیزابت اول که موهای قرمزی نیز داشت متولد شد .

تا دهه ۱۸۰۰  زمانی که ویلیام هنری پرکین ، شیمی دان انگلیسی توانست ماده ای  برای رنگ مو کشف کند هیچ چیز تغییر نکرده بود . در تلاش برای ایجاد درمانی برای مالاریا ، پرکینز اولین رنگ سنتز شده را در سال ۱۸۶۳ ایجاد کرد. این رنگ مات بود و به طور مناسب Mauveine نامگذاری شد. اندکی بعد ، استاد شیمی وی آگوست هافمن یک مولکول تغییر دهنده رنگ از مووین (به نام پارا فنیلن دی آمین یا PPD) که همچنان پایه ای برای اکثر رنگهای دائمی مو است بدست آورد.

در سال ۱۹۰۷ ، اوژن شوئلر اولین ماده شیمیایی را برای اهداف تجاری ایجاد کرد. او آن را Aureole نامید. بعداً این کمپانی  و  همچنین شرکتی که وی تأسیس کرد  به نام ( لورآل ) L’Oréal  مشهور شد  .

تا به حال فکر کرده اید که اصطلاح بلوند پلاتین از کجا آمده است؟ می توانید برای این کار از هوارد هیوز (و ژان هارلو) تشکر کنید. در سال ۱۹۳۱ ، در موفقیت آمیزترین استراتژی روابط عمومی تاکنون ، هیوز فیلمی را به نام بلوند پلاتین با عنوان تبلیغ و استفاده از رنگ موی ستاره جوان ، ژان هارلو منتشر کرد. بسیاری از طرفداران به سرعت از این کار پیروی کردند و موهای خود را برای مطابقت با هارلو رنگ کردند. تیم هیوز حتی زنجیره ای از کلوپ های بلوند پلاتین در سراسر کشور را سازماندهی کردند ، با ۱۰ هزار دلار جایزه که به هر آرایشگری که می توانست سایه هارلو را کپی کند ، تعلق می گیرد.

البته هارلو هم هیچ وقت به اینکه موهایش رنگ شده است اعتراف نکرد .

قبل از سال ۱۹۵۰ ، بور کردن مو باعث آسیب زیادی در مو میشد و بخشی از مو را سفید میکرد . لارنس گلب در دهه ۱۹۳۰ فرمول های پیشرفته ای را به وجود آورد ، اما کشف واقعی انقلابی آن در سال ۱۹۵۰ اتفاق افتاد. در آن سال ، شرکت Clairol ، توسط گالب با همسرش جین کلر تاسیس شد ، او اولین محصول یک مرحله ای رنگ مو را معرفی کرد که در واقع بدون سفید شدن موها را  بسیار روشن می کرد . حمام رنگ مو Miss Clairol ، عنوانی بود که مطرح شد تا به زنان اجازه دهد تا در منزل و با رعایت احتیاط موهای خود را رنگ کنند که قابل پیش بینی بود که بسیار مورد استقبال قرار میگیرد .

در اواخر دهه ۱۹۶۰ ، رنگ کردن مو  امری عادی بود و سال ۱۹۶۸ سالی بود که از آمریکایی ها خواسته شد رنگ موهای خود را در گذرنامه ها اعلام کنند – چرا که انقدر زن ها و بعضا مردها به رنگ مو روی آورده بودند که از ظاهر ابتدایی خود دور شده بودند . تا دهه ۱۹۷۰ احساسات عمومی مردم نسبت به رنگ مو تغییر کرده بود . شعارهایی مانند “چون ارزش آن را دارید” از کمپانی L’Oréalمورد استفاده قرار گرفته بود که مردم را بیش از پیش به رنگ مو سوق دهد و آن ها را به این امرتشویق کند  طوری که حس کنند  بدون رنگ و زیبا نیستند و برای زیبایی بیشتر نیاز دارند که موهایشان را رنگ کنند .

امروز نمی توانید تلویزیون را روشن کنید بدون دیدن اوا لونگوریا ، سارا جسیکا پارکر یا برخی از افراد مشهور که سعی در فروش رنگ مو به شما دارند. خوب ، همه اینها از دهه ۸۰ ، دهه حمایت از مشاهیر آغاز شد. مارک ها برای تایید محصولاتشان  بزرگترین نام های هالیوود را تأیید کردند (Cybill Shepherd و Heather Locklear) که البته  با توجه به اینکه ستاره های هالیوود از دهه ۳۰ به عنوان الهام بخش رنگ مو عمل می کردند ، این امر یک نوع پیشرفت طبیعی است.

در ماه مه سال ۲۰۱۴ ، در حالی که بیشتر مردم از سامبره و سایر روش های رنگ مو با ظاهری طبیعی تر استقبال می کردند ، کایلی جنر رویکرد مخالف را در پیش گرفت و اولین تغییر شکل عمده رنگ مو را انجام داد. کوچکترین خواهر جنر خود را رنگ موی آبی ترند رسانه ها کرده بود و در ان موقع نمیدانستیم این رنگ فقط ساده ترین رنگ از بین طیف جیغ ترین و فانتزی ترین رنگ موهاییست که قرار است با آن ها مواجه شویم .

طبق گزارش هایی که از سال  ۲۰۱۵ تا کنون انجام شده است ،  ۷۰ درصد زنان جهان از محصولات رنگ مو استفاده می کنند.” این روزها رنگ مو دیگر محدود به رنگ بلوندی که همه دوست داشتند از موهای هارلو تقلید کنند، نیست و طیف های گسترده ای را به خودش اختصاص داده است . امروزه رنگ موها از رنگ موهای یکدست شرابی ، قهوه ای ، طلایی و زیتونی  گرفته تا تکنیک های آمبره ، سامبره ، هایلایت ، فانتزی ، بیبی لایت ، لایت  امروزه درآرایشگاه ها استفاده میشود تا رنگ طبیعی موهای زنان را  تغیر دهد . همانطور که مشهود است ، اگر بخواهیم این راه را ادامه دهیم ، همه ما باید از محافظ رنگ استفاده کنیم.

زیبایی یک صنعت چند میلیارد دلاری است که به رشد خود ادامه می دهد. براساس یک گزارش صنعتی ، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در سال ۲۰۱۴ ۲۵۵ میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد. این صنعت از طریق رکود اقتصادی ثابت مانده و با افزایش درآمد با بهبودی ، تقاضا برای محصولات زیبایی با قیمت بالا به معنای افزایش سود جهانی است تا سال ۲۰۱۹ به ۳۱۶ میلیارد دلار میرسد . رنگ مو یکی از المان های زیبای است که آمار مربوط به فروش محصولات رنگ مو به همین شکل رو به فزونیست . در سطح جهان ، محصولات رنگ مو نیز بزرگترین بخش از صنعت زیبایی هستند و تقریباً یک چهارم درآمد صنعت مد و فشن و زیبایی  را تأمین می کنند. در ایالات متحده ، در سالن های آرایش مو و ناخن ، خدمات رنگ آمیزی مو ۱۸ درصد درآمد را به خود اختصاص می دهد. حدود ۷۰ درصد از زنان در ایالات متحده از محصولات رنگ مو استفاده می کنند.

با این حال و با وجود این حجم از آمار و ارقام موجود در رنگ مو و با علم بر اینکه میدانیم با انجام این اقدام باید ساعت ها در حالتی ایستا و بدون حرکت زیر دست آرایشگر مانیم و در انبوهی از بو های عجیب و ناخوشایند غرق شویم و هزینه های گزاف را پرداخت کنیم و ساعت خارش  و سوزش پوست سر را تحمل کنیم که در نهایت چه چیز را برای خود به ارمغان بیاوریم ؟

با این مطلب قصد زیر سوال بردن المانی چون رنگ مو را نداریم اما به راستی در بطن دنیای زیبایی و مد چه چیز نهفته است که انسان را تا این حد از خود طبیعی اش دور می کند و او را به تحمل مشقت های طولانی می اندازد تا بکی از عناصر زیبایی مثل رنگ مو بر سد . این واقعیت را نمی توان انکار کرد که گرفتن چند رشته یا حتی اندازه ی چند پرک جدید رنگ مو روی موهایتان می تواند ظاهر شما را تغییر دهد و تغییر شکل کامل پیدا کنید. اما این واقعیت را هم نمی توان انکار کرد که  رنگ مو  طوری می تواند موهای شما را نابود که هیچ کس دیگری در جهان نخواهد توانست که موهای شما را از بین ببرد . با افزایش اطلاعات خود پیرامون رنگ موها و مواد شیمیایی موجود در هر یک از آن ها شاید نیاز به تجدید نظر در نقطه نگاه خود در مورد این موضوع داشته باشید .