سالن زیبایی ملودی

MELODY

مراقبت پوستی

وقتی مردم به پیشرفت های پزشکی فکر می کنند ، اغلب به فکر مراقبت از پوست نیستند. اما همانطور که در طول سال ها عمل پزشکی پیشرفت کرده و بهبود یافته است ، روند مراقبت از مهم ترین قسمت بدن یعنی پوست نیز پیشرفت کرده است. در مطالبی که در این پست خواهید خواند ابتدا نگاهی به تاریخچه ی مراقبت های پوستی انداخته و سپس به طور کلی فرآیندهای مراقبت های پوستی را تعریف کرده و بخشی از روتین ترین اقداماتی که برای مراقبت های پوستی می بایست که انجام پذیرد را بررسی میکنیم .

spa_care

تاریخچه مراقبت از پوست

وقتی مردم به پیشرفت های پزشکی فکر می کنند ، اغلب به فکر مراقبت از پوست نیستند. اما همانطور که در طول سال ها عمل پزشکی پیشرفت کرده و بهبود یافته است ، روند مراقبت از مهم ترین قسمت بدن یعنی پوست نیز پیشرفت کرده است. در مطالبی که در این پست خواهید خواند ابتدا نگاهی به تاریخچه ی مراقبت های پوستی انداخته و سپس به طور کلی فرآیندهای مراقبت های پوستی را تعریف کرده و بخشی از روتین ترین اقداماتی که برای مراقبت های پوستی می بایست که انجام پذیرد را بررسی میکنیم .

تکامل تدریجی مراقبت از پوست

اولین شواهد مربوط به مراقبت از پوست و آرایش از مصر باستان نشات گرفته شده است . در فرهنگ مصری ها حفظ جوانی و شادابی بسیار حائز اهمیت بوده است ، البته این موضوع چندان فرقی با نگاه مردم به زیبایی و جوانی نکرده است . با این حال ، مصری ها از موادی مانند روغن کرچک ، کنجد و مورینگا استفاده کردند. آنها همچنین از روغن زیتون و مخلوط های رس برای پاک سازی پوست ، ماسک شیر برای مرطوب سازی و نمک های بحرالمیت برای لایه برداری استفاده می کردند. علاوه بر این ، آرایش آنها دو هدف داشت: کمک به تزئین پوست و همچنین محافظت از آنها در برابر عناصر خشن خورشید و صحراهای داغ .

مانند مصریان باستان ، یونانیان باستان نیز برای ایجاد عناصر مراقبت از پوست خود به مواد کاملاً طبیعی اعتماد می کردند. مواد مراقبتی  آنها بسیاری از توت های تازه ، شیر ، روغن های زیتون و ماست برای ایجاد لوازمی چون عطر ، سایه چشم ، پاک کننده ها و حتی رنگ موها را در بر میگرفت .

دهه ۱۷۰۰ در سطح جهان از مراقبت از پوست به عنوان یک نوع هنر استفاده می کردند. بسیاری از مردم معتقد بودند که آرایش های سنگین و رنگی و لایه لایه ، باعث افزایش زیبایی انسان میشود .  آرایش سنگین تر ، وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد را منتقل می کرد. هرچ آرایش بیشتر می بود ، زن یا مردی که زیر آن آرایش بود پولدار تر بود . درمان های محبوب مراقبت از پوست در این مدت سونا ، پاکسازی عرق و حمام شیر بود.

در طول دهه ۱۸۰۰ ، مراقبت از پوست یک امتیاز بود. این برای کسانی که در طبقات بالاتر بودند یک موضوع حیاتی محصوب میشد  ، اما برای کسانی که فقط سعی می کردند برای زنده ماندن تلاش کنند و پول و درآمد زیادی نداشتن چندان مهم نبود . بیشتر زمان این قرن صرف ، تهیه محصولات مراقبت از پوست بو د و محصولات مراقبت از پوستی گران بودند و تهییه ان ها بسیار سخت بود . استفاده از محصولات برای روشن شدن پوست نیز محبوبیت داشت . برای انجام این کار ، بسیاری از افراد از مواردی مانند پاکسازهای خشن ، مانند بلغور جو دوسر ، آب لیمو و زرده تخم مرغ استفاده می کردند.

خوشبختانه از ، دهه ۱۹۰۰ تا زمان کنونی ، مراقبت از پوست برای همگان میسر است .  در این قرن تولد مشاغل بی شماری برای محصولات آرایشی و مراقبت از پوست به وجود آمد. به عنوان مثال ، کرم ضد آفتاب تا سال ۱۹۴۴ ایجاد نشده بود . و البته این موضوع بدان معناست که تا آن زمان آرایش و مراقبت از پوست دیگر  به عنوان یک امتیاز به حساب نمی آمد و در اصل همه میتوانستند از محصولات مراقبتی استفاه کنند. بعدها مردم یاد گرفتند که استفاده از کرم پودر ها و مواد شیمیایی و رنگ داری که برای آرایش استفاده میشود مضر است و شاید در مدت کوتاهی پوست و صورت را زیباتر نشان دهد اما با مرور زمان منجر به تیرگی و ایجاد بیماری های پوستی و پیری زودرس صورت میشود. اکنون  انسان ها و خصوصا بانوان در سراسر جهان استفاده از کرم های روتین روزانه و کرم های ضد افتاب بی رنگ را به آرایش های لایه لایه و استفاده از بالم لب های براق کننده و سبک  را به رژ های پر رنگ ترجیح می دهند . در سال ۲۰۲۱ تفکری ترند شده است که زنان را به مراقبت های پوستی بیشتر و آرایش کمتر تشویق می کند .

منظور از مراقبت پوستی چیست ؟

مراقبت از پوست دامنه عملکردهایی است که از یکپارچگی پوست از جمله تغذیه ، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد و استفاده مناسب از نرم کننده ها  و مرطوب کننده ها  پشتیبانی می کند. این اقدامات به طور کلی باعث بهبود ظاهر می شود .بوتولینوم ، لایه برداری ، مواد پرکننده ، لیزر ، لایه برداری با میکرودرم ، لایه برداری ، درمان با رتینول از جمله اقداماتی هستند که این روزها هر شخصی بنا به نیازات پوستی اش از آن ها برای شروع اقدامات مراقبت از پوستش استفاده می کند . این  اقدامات پوست را از درون و بیرون پاکسازی میکنند و ظاهری جوان تر و شاداب تر به پوست می دهند . مراقبت از وست طیف بسیار وسیعی دارد و همچنین هر کسی به نسبت توانایی خود از انواع مختلفی استفاده می کند .

انواع مختلفی از مراقبت های پوستی وجود دارند . افراد بسته به اعتادشان انتخاب میکنند که چه نوع رویکردی را برای مراقبت از پوست هایشان به کار بگیرند . عده ای به مراقبت های گیاهی و استفاده از محصولات گیاهی معتقدر هستند و عده ای کرم ها و مواد شیمیایی و ساخته ی دست بشر را راه درمان  چین و چروک ها و درمان جوش ها و لک های صورتشان می دانند . عده با راهکارهای خانگی اقدامات مراقبتی پوستشان را شروع میکنند و عده ای روی به کلینیک های پوستی می آورند و در پروسه های مراقبت های پوستی قرار میگیرند .

 

skin_care

ماحصل تمامی این اقدامات این است که  با مراقبت پوستی که امروزه اثتبات شده است زن و مرد و کودک و سالمند نمیشناسد و شامل حال همه نوع انسانی میشود ، فرد احساس بهتری از خودش پیدا می کند .

در کشور ایران ، زمانی که شخصی دچار حالت غم و افسردگی میشد به او میگفتند که باید صورتش را باگلاب بشوید ، تا به قول معروف پوستش تازه شود و حالش بهتر میشود .

خلاصه ی موضوع مراقبت پوستی که این روزها طرفداران زیادی را پیدا کرده است نیز همین است . در کنار پیدا کردن پوستی تمییز  و شاداب و سالم ، فرد طی پروسه های مراقبتی ، از بابت این که برای خودش و احوال و بدن خودش زمان صرف می کند احساس وق العاده خوبی پیدا می کند .

آنچه مهم است این است که بدانیم داشتن یک پوست خوب موضوعی نیست که درخون و DNA   ما جاری باشد . پوست نیاز به مراقبت روزانه دارد و و روتین پوستی روزانه یکی از مهم ترین اقداماتیست که هر انسانی اعم از زن یا مرد کودک یا سالمند باید برای پوستش انجام دهد و  روزانه بیست الی سی دقیقه از زمانش را صرف روتین پوستی روزانه کند .

در زیر به ساده ترین روتین پوستی که از واجبات روزمره ی هر نوع پوستی و هر نوع انسانی می باشد اشاره می کنیم .

نکاتی درباره مراقبت از پوست قبل از شروع

سه قدم اصلی

 کارهای روزمره مراقبت از پوست شامل سه مرحله اصلی است:

  •      پاکسازی – شستن صورت.
  •      تونینگ – ایجاد تعادل در پوست.
  •      مرطوب کننده – مرطوب کننده و نرم کننده پوست.

هدف از هر روتین مراقبت از پوست این است که چهره شما را تنظیم کند تا در بهترین حالت خودش قرار بگیرد و همچنین مناطقی که نیاز به عیب یابی دارد شناخته شوند و اقدامات برای رفع عیب آن ها صورت بگیرد . متخصصین مراقبت های پوستی در  آمریکا معتقدند و می گویند که : “روتین روزانه ی پوستی  فرصتی است که شما از طریق آن ها درن و بیرونتان تغییرات را مشاهده کنید . قرار نیست با این اقدامات به کمال مطلق و زیبایی محض برسید ، اجازه دهید این سه مرحله به آیین روزمره شما تبدیل شود که باعث تقویت پوست و بخشیدن بهترین حال و احوال به روز شما می شود.”

قرار نیست از همان روز اول نتایج را ببینید ، باید به پوستتان زمان بدهید و به تدریج زیبایی را در خود کشف کنید . باید محصولات را آزمون و خطا کنید تا اخلاق پوستتان و موادی که با آن ها ارتباط خوبی میگیرد و واکنش خوبی نشان می دهد را بشناسید.

مرحله ی اول : پاکسازی ( شستن صورت )

پزشکان متخصص  پوستی می گویند : اساسی ترین مرحله در  روتین روزانه شست و شوی صورت است . پوشت ما روزانه با آلینده های گوناگونی در تماس است  که در نتیجه ی ماندن آن ها در روی پوست و نفوذ آن ها به درون  پوست ما نتایجی چون تیرگی و جوش و زخم را روی صورت خود خواهیم دید .

پاک کننده صورت خود را پیدا کنید

امروزه استفاده از صابون ها برای شست و شوی صورت منسوخ شده است چرا که صابون آب یا ویتامین و چربی صورت را می کشد و پوست را خشک کرده و جوش و خارش و عوارض مشابه با خودش برای پوست به همراه می آورد . بهتر است با ژل ها یا مایع های شوینده ی مخصوص پوست وارد مرحله ی اول بشوید .  براساس آنچه از گذشته نیز مطرح بوده ، شست و شوی صورت با آب خنک و سرد  بیشتر از شست و شوی صورت با آب داغ یا گرم پیشنهاد میشود . و نتایج حاصل از شست و شو با خنک تضمینی تر می باشد .

شیوه ی شست و شوی پوست باید به گونه ای باشد که بر آرامی پوست را نوازش کنید و دستانتان را در جهت های مخالف رویش پوست حرکت دهید . از حرکات خشن و تند و با اعمال فشار زیاد خود داری کنید

مرحله ی دوم: تونینگ یا مرحله ی تونر کردن پوست

به طور کلی منظور از تونر کردن ، استفاده از ماده ای بر پایه ی الکل است که پوست  را از چربی اضافی پاک میک ند ، آلودگی های روی پوست را می زداید و پوست را به شکل عمقی از درون تمییز می کند . همانطور که گفته شد در گذشت ه از گلاب برای تونر کردن پوست استفاده میشد . اما امروزه محصولات با فرمولاسیون های گوناگون در اختیار هستند . البته استفاده از تونر می تواند یک فعل اختیاری باشد ولی در اکثر روتین های پوستی استفاده از آن  به بهتر شدن پوست و یکدست شدن و آماده شدن  پوست برای مرحله ی بدی کمک شایانی می کند .

نکاتی در مورد تونینگ

  • قبل از هر اقدام ارایشی باید تونینگ انجام شود .
  • تونینگ باید بعد از شست و شوی پوست انجام شود .
  • اگر به تونر های شیمیایی موجود در بازار اعتقاد ندارید می توانید از یک پد پنبه ای و گلاب استفاده کنید و آن را رروی صورتتان بکشید و از آلودگی پوستتان را بزدایید .
  • در هنگام تونینگ صورت دستانتن باید تمییز و پاک باشند .

مرحله سوم – آبرسان و مرطوب کننده

استفاده از  مرطوب کننده نهایی ترین نتیجه ای است که در هرروتین پوستی ای به دنبال ان هستیم . پوست شما به سبب فعالیت های روزانه و در معرض نور قرار گرفتن ، و سوخت و ساز بدن طبیعتا مقداری آب از دست می دهد . از مروطب کننده ها برای برگرداندن این رطوبت به پوست کمک میکنیم و از آبرسان ها برای فیکس شدن و پایداری مرطوب کننده استفاده میکنیم . با افزایش سن ، پوست رطوبتش را بیشتر و بیشتر از دست می دهد بنابراین اگر تصور کنیم که در پوست هر یک از ما مخزن های آب وجود دارد ، با هر چه بشتر پر نگه داشتن این مخازن اب از چروکی و خشکی و پیری زود رس آن ها جلوگیری کرده ایم .

استفاده از نوع آبرسان و مرطوب کننده به نوع پوست شما بستگی دارد .

کلوپاترا ملکه ی مصر باستان از روغن نارگیل برای حفظ براقی و رطوبت صورتش استفاده میکرد . شما نیز می توانید از محصولات موجود دربازار یا آبرسان های طبیعی استفاده کنید .

نکته ی قابل ذکراین است که آبرسانی ور چشم به سبب نازک بودن پوست اطراف چشم متفاوت است و باید از محصول مخصوص پوست دور چشم استفاده کنید .

در هنگام مالیدن روغن یا کرم یا هر مرطوب کننده ای که انتخاب کرده اید به حرکات دستتان توجه کنید که خشن و عجله ای نباشد و در جهت های مناسب صورت بگیرد تا باعث ایجاد خط و چروک در صورت نشود .

آخرین کرمی که روی صورت می زنید باید یک کرم ضد آفتاب مناسب پوست باشد .یادتان باشد ضد آفتاب از واجبات هر نوع مراقبت پوستی است . بدون ضد آفتاب مراقبت پوستی هیچ معنایی ندارد  . اشعه ی فرابنفش خورشید چه درروزهای بارانی و برفی و چه درروزهای آفتابی در همه جا وجود دارد . حتی وقتی داخل منزل هستید این اشعه دست از سر شما برنمیدارد . ضدآفتاب  بزنید تا پوستتان را دربرابر قدرت این اشعه در پیر کردن و خشک کردن و چین و چروک دادن به  پوستتان حفظ کنید .

 

با تمام نکاتی که ذکر شد تا کنون با روتین پوستی و آنچه به عنوان صبحانه و ناهار شام یک پوست انجام میشود آشنا شدیم . مراقبت از پوست می تواند سه وعده در روز انجام شود اما با وجود کسری زمان می توانید یک وعده در صبح و یک وعده در شب و درهر وعده با ترکیبی از محصولات مختلف مراقبت پوستی روزانه ی خود را انجام هید . اما طلایی ترین نکته ای که در آخر مطلب باید به ان اشاره کنیم مصرف آب است . اگر تمام روزتان را هم صرف استفاده از گران ترین محصولات پوستی و مرجعه به مدرن ترین کلینیک های پوستی بکنید ولی از نوشیدن روزی هشت لیوان آب در روز غافل شوید انگار هی کاری نکرده اید . در نوشیدن آب کوشا باشید و مراقبت روتین روزانه پوستی  را نیز  از یاد نبرید .